Stanisław Nowak

ELEKTRYCZNE I NIEELEKTRYCZNE URZĄDZENIA EX wydanie 4 rozszerzone

Strefy zagrożenia wybuchem, wymagania dyrektyw ATEX, rodzaje zabezpieczeń przeciwwybuchowych, dobór, instalowanie, eksploatacja i bezpieczeństwo pracy w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych zagrożonych wybuchem

Z recenzji dr B. Dudojcia z Akademii Morskiej:

Wraz z rozwojem i postępem technologicznym następują również stopniowe zmiany w obszarze odnoszącym się do techniki przeciwwybuchowej. Stąd w kolejnym, czwartym już wydaniu autor przedkłada czytelnikowi najnowszą, odpowiednio zmodyfikowaną i uaktualnioną wersję książki pt. „Elektryczne i nieelektryczne urządzenia Ex”.
Podobnie jak w poprzednich wersjach autor przedstawia czytelnikowi zagadnienia związane z techniką przeciwwybuchową w oparciu o aktualne prawodawstwo oraz odnośne normy.


Bezpieczeństwo przeciwwybuchowe należy traktować jako zagadnienie bardzo szerokie, mając na uwadze globalne podejście, począwszy od analizy ryzyka związanego ze skutkami potencjalnej awarii w odniesieniu do danej instalacji przemysłowej, jak również zagrożenie bezpieczeństwa ludzi oraz otaczającego ich środowiska. Wyrazem tego są liczne regulacje prawne, wśród których bezpośrednio związane z bezpieczeństwem przeciwwybuchowym są dyrektywy ATEX, obowiązujące w obszarze oddziaływania gospodarczego UE. Alternatywą do podejścia wyrażonego w dyrektywach ATEX jest globalnie uznawany schemat IECEx. Warto zauważyć, że oba podejścia mają wiele wspólnych cech, z których do najważniejszych należy zaliczyć bezpośrednie akceptowanie odnośnych norm IEC jako norm zharmonizowanych z dyrektywami ATEX.


To rozwiązanie może w pewnych przypadkach stwarzać trudności interpretacyjne nieprzygotowanemu czytelnikowi podczas lektury aktualnych norm, których duża ilość i ograniczona dostępność (z powodu wysokich cen) stanowi dodatkową trudność.

Książka Pana Stanisława Nowaka wychodzi naprzeciw czytelnikom zainteresowanym zarówno zgłębianiem, jak i uaktualnieniem wiedzy w tym obszarze.

Cena netto (z wysyłką) - 80 zł + VAT

Informacje dodatkowe:

  • Format: 16,5 * 24 cm,
  • Okładka: miękka,
  • Język: polski,
  • Rok i miejsce wydania: Gdańsk 2015,
  • Liczba stron: 244

Formularz zamówienia on-line

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.