Bezpieczeństwo pracobiorców i robót w strefach zagrożonych wybuchem w elektrociepłowni

  • PDF

Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, dostosowując polskie prawo pracy do wymagań dyrektywy 1999/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa, wydał rozporządzenie z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz.U. Nr 107, poz.1004).

Więcej…

Ograniczanie zagrożenia wybuchem w instalacjach nawęglania elektrowni i elektrociepłowni spalających węgiel i biomasę

  • PDF

Instalacje nawęglania w elektrowni służą do dostarczenia paliwa konwencjonalnego, jakim jest węgiel, z placu składowego do zasobników przykotłowych. Jeżeli spalanie ma miejsce w kotłach rusztowych lub fluidalnych, węgiel kierowany jest z zasobników bezpośrednio do komory paleniskowej kotła.  W przypadku kotła pyłowego – węgiel trafia do młyna celem przygotowania odpowiedniej mieszanki pyłowo - powietrznej.  Większość elektrowni i elektrociepłowni polskich posiada kotły pyłowe, które wyposażone są zwykle w młyny kulowo – misowe.

Więcej…

Wymagania kwalifikacyjne w energetyce osób wykonujących prace w strefach zagrożonych wybuchem

  • PDF

Na konferencjach i szkoleniach organizowanych przez ASE, często padają pytania: „Jakie kwalifikacje powinny posiadać osoby wykonujące prace w strefach zagrożonych wybuchem?”

Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na to pytanie na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Ma na celu rozwiać wątpliwości dotyczące kwalifikacji wymaganych od osób zajmujących się eksploatacją urządzeń i instalacji, pracujących w miejscach zagrożonych występowaniem atmosfer wybuchowych oraz podnieść ogólny stan wiedzy o zagadnieniach ATEX.

 

Więcej…

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.